2007. gada 25. marts

 Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā Latvijas tauta godināja bez tiesas izvesto un nomocīto Latvijas iedzīvotāju piemiņu.

 Skaistā  saulainā pavasara dienā politiski represētie un viņu tuvinieki   pulcējās pie Okupācijas muzeja. Tieši plkst. 12:40 ieskanējās zvanu spēle Rātsnama tornī. Sakustējās gājiens, kurā bija apmēram 1000     dalībnieku. Tā priekšgalā gāja biedrību vadītāji un karognesēji, bet pašā priekšā RPRB valdes priekšsēdētāja vietnieks nesa biedrības emblēmu - „Baltu krustu ar dzeloņstiepļu vainagu”.

 Pie "Laimas" pulksteņa gājiena priekšgalā stājās Valsts prezidente un daži valdības locekļi. Uz īsu brīdi gājiens apstājās, kamēr pie Brīvības pieminekļa notika - Goda sardzes maiņa. Tad gājiens pienāca pie Brīvības pieminekļa, kur sākās ziedu nolikšana.

Daži fragmenti

no Valsts prezidentes runas,

noliekot ziedus

pie Brīvības pieminekļa

 ……Šos ļaudis mums ir pienākums atcerēties, par viņu likteni stāstīt saviem bērniem un pēcnācējiem. …… Lai nedomā jaunā paaudze, ka tas ir kaut kas tik sens, kas uz viņiem neatstātu nekādu iespaidu ……

 …… Vēlos izteikt savu visdziļāko cieņu un pateicību visiem tiem, kas gadu garumā ir centušies dokumentēt šo lielo, pret Latvijas tautu vērsto noziegumu …… palīdzējuši atdot šiem cietušajiem cilvēcisku godu, lai visu viņu vārdi tiktu apzināti un lai visi zinātu šo cietēju sarakstu. Šie ļaudis daudz dabūja arī ciest, kad atgriezās dzimtenē. ……

 Ir arī jāstāsta visai pasaulei par to, kāda ir šīs Eiropas daļas vēsture, kas ir noticis ar šo tautu ……kad bijām šķirti ar dzelzs priekškaru … pateicību visiem vēsturniekiem ……un visiem tiem, kas viņus ir atbalstījuši. ……

Mums pašiem ir jāstāsta visai pārējai pasaulei par to un jāizmanto katra izdevība to darīt. ……katram ir jāpatur prātā – mēs esam liecinieki, mums ir jāliecina par savu tautu. ….. Tas ir lielākais un augstākais uzdevums, kas mums paliek nākotnes gadiem.

 Es tādēļ novēlu, lai ……  nevienai tautai nekad vairs nav jāpiedzīvo …… tādas ciešanas, kādas latviešu tautas starpā ir piedzīvojuši mūsu represētie …… Mēs izrādām viņiem cieņu, bet vislielākā cieņa ir tāda, ka mēs apņemamies modri būt …..

 Lai apskatītu attēlus, noklikšķiniet uz [25. marts attēlos]

 

 


Visas autortiesības aizsargātas (c) RPRB 2006-2007