labais

 

Kā pārveidot “Uzvaras” pieminekli

 

 

Partija “Visu Latvijai” 17. jūlijā rīkoja diskusiju par tēmu: “Ko darīt ar tā saucamo Uzvaras pieminekli?” Diskusijā piedalījās apmēram desmit sabiedrisko un politisko organizāciju pārstāvji. Tika izteikti vairāki atšķirīgi viedokļi.

Partijas “Visu Latvijai” līderis Raivis Dzintars raksturoja stāvokli ar šo pieminekli kā “aktuālu un sāpīgu”. Rīgas centrā atrodas piemineklis, kas, spriežot pēc uzraksta, veltīts “Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no fašisma”, lai gan visiem zināms, ka šī norāde attiecas tikai uz okupācijas varu nomaiņu. 

Pieminekļa cēlēju dotais tā nosaukums “Uzvaras piemineklis” krieviskajā Latvijas presē tiek rakstīts bez pēdiņām; tas ir pilnīgi saprotams, jo fašisma sarkanā paveida uzvaru šīs preses ideologi vienmēr  ir uzskatījuši par uzvaru. Bet kāpēc gan arī latviešu prese šo nosaukumu raksta bez pēdiņām?

Diskusijā piedalījās arī Rīgas Politiski represēto biedrības pārstāvis – valdes priekšsēdētājs Jānis Lapiņš. Viņš iepazīstināja klātesošos ar nesen publicēto Spānijas valdības plānu pārveidot bijušā diktatora Fransisko Franko panteonu par Brīvības memoriālu diktatūras upuru piemiņai. Jānis Lapiņš ierosināja arī “Uzvaras” pieminekli pārveidot, lai tas nebūtu pretrunā ar vēstures faktiem. Par “Uzvaras” pieminekļa pārveidošanu bija runāts arī Kultūras ministrijas 2006. gada 25. maijā rīkotajā konferencē par piemiņas vietu okupācijas upuriem.

Diskusijas rīkotāji solīja tajā izteiktos viedokļus iesniegt Rīgas domē un valsts augstākajām amatpersonām.  

 

 

 


Visas autortiesоbas aizsargвtas (c) RPRB 2006-2007